Shortinfo IMDG-Code, Amdt. 42-24
| BAM name (German) | Flugturbinenkraftstoff JP-7, 23 °C <= Flp. <= 60 °C |
|---|---|
| BAM name (English) | Aviation turbine fuel JP-7, 23 °C <= fl.p. <= 60 °C |
| BAM name (French) | Carburéacteur JP-7, 23 °C <= P.I. <= 60 °C |
| Aggregate state (under normal conditions) | liquid |
| BAM no. | 3416 |
| CAS no. | 8008-20-6 |
|
|
|
| German | DÜSENKRAFTSTOFF |
|---|---|
| English | FUEL, AVIATION, TURBINE ENGINE |
| Transport status | allowed |
|---|---|
|
|
|
| UN no. | 1863 |
|---|---|
| Class |
|
| Subsidiary risks | |
| Packing group |
|
| Special provisions |
|
| Marine pollutant | |
| Environmentally hazardous |
|
| EmS |
,
|
|
|
|
| Labels |
|
|---|---|
| Marks |
|
| Orange-coloured plate for tanks | |
|
|
|
| Limited quantities |
5 L
|
|---|---|
| Excepted quantities |
E1
|
|
|
|
| Stowage category | |
|---|---|
| Stowage provisions | none |
| Segregation groups | none |
| Segregation provisions | none |
| Handling | none |
|
|
|
| Instructions |
|
|---|---|
| Special provisions | none |
| Instructions |
|
|---|---|
| Special provisions | none |
| Instructions |
|
|---|---|
| Special provisions | none |
| Portable tanks (UN tanks) | |
|---|---|
| Tank instruction | |
| Special provisions |
|
| Transport in bulk containers (BK containers) is not permitted. |
| Admissibility | forbidden |
|---|