Shortinfo ADN 2025
| BAM name (German) | Flugturbinenkraftstoff JP-7, 23 °C <= Flp. <= 60 °C |
|---|---|
| BAM name (English) | Aviation turbine fuel JP-7, 23 °C <= fl.p. <= 60 °C |
| BAM name (French) | Carburéacteur JP-7, 23 °C <= P.I. <= 60 °C |
| Aggregate state (under normal conditions) | liquid |
| BAM no. | 3416 |
| CAS no. | 8008-20-6 |
|
|
|
| German | DÜSENKRAFTSTOFF |
|---|---|
| English | FUEL, AVIATION, TURBINE ENGINE |
| French | CARBURÉACTEUR |
| Transport status in dry cargo vessels | allowed |
|---|---|
| Transport status in tank vessels | allowed |
|
|
|
| UN no. | 1863 |
|---|---|
| Class |
|
| Classification code |
|
| Packing group |
|
| Special provisions | none |
|
|
|
| Labels |
|
|---|---|
| Marks |
|
|
|
|
| Limited quantities |
5 L
|
|---|---|
| Excepted quantities |
E1
|
| Limited quantity according to 1.1.3.6 | 3000 kg |
|
|
|
| Equipment |
|
|---|---|
| Bulk | forbidden |
| Ventilation |
|
| Provisions concerning loading, unloading and carriage | none |
|
|
|
| Name and description | FUEL, AVIATION, TURBINE ENGINE | |
|---|---|---|
| Type of tank vessel | ||
| Cargo tank design | ||
| Cargo tank type | ||
| Cargo tank equipment | ||
| Opening pressure of the pressure relief valve/ high velocity vent valve | ||
| Maximum degree of filling of the cargo tank | ||
| Type of sampling device | ||
| Pump room below deck permitted | yes | |
| Temperature class | ||
| Explosion group | ||
| Anti-explosion protection required | yes | |
| Equipment required | ||
| Number of cones/blue lights | 0 | |
| Additional requirements |
|
|
| Remark: null | ||
|
|
||
| Name and description | FUEL, AVIATION, TURBINE ENGINE | |
|---|---|---|
| Type of tank vessel | ||
| Cargo tank design | ||
| Cargo tank type | ||
| Cargo tank equipment | ||
| Opening pressure of the pressure relief valve/ high velocity vent valve | ||
| Maximum degree of filling of the cargo tank | ||
| Type of sampling device | ||
| Pump room below deck permitted | yes | |
| Temperature class | ||
| Explosion group |
,
|
|
| Anti-explosion protection required | yes | |
| Equipment required | ||
| Number of cones/blue lights | 0 | |
| Additional requirements |
,
|
|
| Remark: null | ||
|
|
||
| Name and description | FUEL, AVIATION, TURBINE ENGINE WITH MORE THAN 10% BENZENE | |
|---|---|---|
| Type of tank vessel | ||
| Cargo tank design | ||
| Cargo tank type | ||
| Cargo tank equipment | ||
| Opening pressure of the pressure relief valve/ high velocity vent valve | ||
| Maximum degree of filling of the cargo tank | ||
| Type of sampling device | ||
| Pump room below deck permitted | yes | |
| Temperature class | ||
| Explosion group | ||
| Anti-explosion protection required | yes | |
| Equipment required | ||
| Number of cones/blue lights | 0 | |
| Additional requirements | ||
| Remark: null | ||
|
|
||
| Name and description | FUEL, AVIATION, TURBINE ENGINE WITH MORE THAN 10% BENZENE | |
|---|---|---|
| Type of tank vessel | ||
| Cargo tank design | ||
| Cargo tank type | ||
| Cargo tank equipment | ||
| Opening pressure of the pressure relief valve/ high velocity vent valve | ||
| Maximum degree of filling of the cargo tank | ||
| Type of sampling device | ||
| Pump room below deck permitted | yes | |
| Temperature class | ||
| Explosion group |
,
|
|
| Anti-explosion protection required | yes | |
| Equipment required | ||
| Number of cones/blue lights | 0 | |
| Additional requirements |
|
|
| Remark: null | ||
|
|
||
| Name and description | FUEL, AVIATION, TURBINE ENGINE WITH MORE THAN 10% BENZENE, INITIAL BOILING POINT > 115 °C | |
|---|---|---|
| Type of tank vessel | ||
| Cargo tank design | ||
| Cargo tank type | ||
| Cargo tank equipment | ||
| Opening pressure of the pressure relief valve/ high velocity vent valve | 35 kPa | |
| Maximum degree of filling of the cargo tank | 95 % | |
| Type of sampling device | ||
| Pump room below deck permitted | yes | |
| Temperature class | ||
| Explosion group | ||
| Anti-explosion protection required | yes | |
| Equipment required |
,
,
,
,
|
|
| Number of cones/blue lights | 0 | |
| Additional requirements | ||
|
|
||
| Name and description | FUEL, AVIATION, TURBINE ENGINE WITH MORE THAN 10% BENZENE, INITIAL BOILING POINT > 115 °C | |
|---|---|---|
| Type of tank vessel | ||
| Cargo tank design | ||
| Cargo tank type | ||
| Cargo tank equipment | ||
| Opening pressure of the pressure relief valve/ high velocity vent valve | 35 kPa | |
| Maximum degree of filling of the cargo tank | 95 % | |
| Type of sampling device | ||
| Pump room below deck permitted | yes | |
| Temperature class | ||
| Explosion group |
,
|
|
| Anti-explosion protection required | yes | |
| Equipment required |
,
,
,
,
|
|
| Number of cones/blue lights | 0 | |
| Additional requirements |
|
|
|
|
||