Shortinfo IMDG-Code, Amdt. 42-24
| BAM name (German) | Amylamine, Isomere oder Isomerengemisch, entzündbar, 23 °C <= Flp. <= 60 °C |
|---|---|
| BAM name (English) | Amylamines, isomers or isomeric mixture, flammable, 23 °C <= fl.p. <= 60 °C |
| BAM name (French) | Amylamines, isomères ou mélange d'isomères, inflammables, 23 °C <= P.I. <= 60 °C |
| Aggregate state (under normal conditions) | liquid |
| BAM no. | 4022 |
| CAS no. | |
|
|
|
| German | AMYLAMIN |
|---|---|
| English | AMYLAMINE |
| UN no. | 1106 |
|---|---|
| Class |
|
| Subsidiary risks |
8
|
| MARPOL | |
| Environmentally hazardous | |
| Packing group |
|
| Special provisions |
|
| EmS |
,
|
| Transport status | allowed |
|
|
|
| Labels |
|
|---|---|
| Marks |
|
| Orange plate for tanks |
|
|
|
|
| Limited quantities |
5 L
|
|---|---|
| Excepted quantities |
E1
|
|
|
|
| Stowage category | |
|---|---|
| Stowage provisions | |
| Segregation groups | |
| Segregation provisions |
|
| Handling | |
|
|
|
| Instructions |
|
|---|---|
| Special provisions | none |
| Instructions |
|
|---|---|
| Special provisions | none |
| Instructions | Transport in large packagings is not permitted. |
|---|---|
| Special provisions |
| Tank instruction | |
|---|---|
| Special provisions |
|
| Instructions |
|---|
| Admissibility | forbidden |
|---|
|
|