UN 3080 Isophorone diisocyanate, solution, flammable, 23 °C <= fl.p. <= 60 °C IMDG-Code, Amdt. 42-24 (Shortinfo)
| BAM name (German) | Isophorondiisocyanat, Lösung, entzündbar, 23 °C <= Flp. <= 60 °C |
|---|---|
| BAM name (English) | Isophorone diisocyanate, solution, flammable, 23 °C <= fl.p. <= 60 °C |
| BAM name (French) | Diisocyanate d'isophorone, en solution, inflammable, 23 °C <= P.I. <= 60 °C |
| Aggregate state (under normal conditions) | liquid |
| BAM no. | 4622 |
| CAS no. | (4098-71-9) |
|
|
|
| German | ISOCYANAT, LÖSUNG, GIFTIG, ENTZÜNDBAR, N.A.G. (Isophorondiisocyanat) |
|---|---|
| English | ISOCYANATE SOLUTION, TOXIC, FLAMMABLE, N.O.S. (Isophorone diisocyanate) |
|
More transport document names are listed in Detailinfo
|
|
| Transport status | allowed |
|---|---|
|
|
|
| UN no. | 3080 |
|---|---|
| Class |
|
| Subsidiary risks |
3
|
| Packing group |
|
| Special provisions |
|
| Marine pollutant | |
| Environmentally hazardous |
|
| EmS |
,
|
|
|
|
| Labels |
|
|---|---|
| Marks |
|
| Orange-coloured plate for tanks | |
|
|
|
| Limited quantities |
100 ml
|
|---|---|
| Excepted quantities |
E4
|
|
|
|
| Stowage category | |
|---|---|
| Stowage provisions |
,
|
| Segregation groups | none |
| Segregation provisions | none |
| Handling | none |
|
|
|
| Instructions |
|
|---|---|
| Special provisions | none |
| Instructions |
|
|---|---|
| Special provisions | none |
| Transport in large packagings is not permitted. |
| Portable tanks (UN tanks) | |
|---|---|
| Tank instruction | |
| Special provisions |
|
| Transport in bulk containers (BK containers) is not permitted. |
| Admissibility | forbidden |
|---|