Shortinfo IMDG-Code, Amdt. 42-24
| BAM name (German) | Methanol, wässerige Lösung, 2 % < Konz. <= 7 %, Flp. > 60 °C |
|---|---|
| BAM name (English) | Methanol, aqueous solution, 2 % < conc. <= 7 %, fl.p. > 60 °C |
| BAM name (French) | Méthanol, en solution aqueuse, 2 % < conc. <= 7 %, P.I. > 60 °C |
| Aggregate state (under normal conditions) | liquid |
| BAM no. | 3456 |
| CAS no. | (67-56-1) |
|
|
|
| not stated - not subject to this regulation |
| UN no. | |
|---|---|
| Class | |
| Subsidiary risks | |
| MARPOL | |
| Environmentally hazardous |
|
| Packing group | |
| Special provisions | |
| EmS | |
| Transport status | Not subject to this regulation |
|
|
|
| No data available |
| not stated - not subject to this regulation |
| Stowage category | |
|---|---|
| Stowage provisions | |
| Segregation groups | |
| Segregation provisions | |
| Handling | |
|
|
|
| Instructions | |
|---|---|
| Special provisions |
| Instructions | |
|---|---|
| Special provisions |
| Instructions | |
|---|---|
| Special provisions |
| Tank instruction | Not subject to this regulation |
|---|---|
| Special provisions |
| Instructions |
|---|
| Admissibility | Not subject to this regulation |
|---|
|
|