Shortinfo IMDG-Code, Amdt. 42-24
| BAM name (German) | Dimethylamin, wässerige Lösung, entzündbar, Flp. < 23 °C, Sdb. > 35 °C |
|---|---|
| BAM name (English) | Dimethylamine, aqueous solution, flammable, fl.p. < 23 °C, b.p. > 35 °C |
| BAM name (French) | Diméthylamine, en solution aqueuse, inflammable, P.I. < 23 °C, P.E. > 35 °C |
| Aggregate state (under normal conditions) | liquid |
| BAM no. | 1789 |
| CAS no. | (124-40-3) |
|
|
|
| German | DIMETHYLAMIN, WÄSSERIGE LÖSUNG |
|---|---|
| English | DIMETHYLAMINE, AQUEOUS SOLUTION |
| Transport status | allowed |
|---|---|
|
|
|
| UN no. | 1160 |
|---|---|
| Class |
|
| Subsidiary risks |
8
|
| Packing group |
|
| Special provisions | none |
| Marine pollutant | |
| Environmentally hazardous |
|
| EmS |
,
|
|
|
|
| Labels |
|
|---|---|
| Marks | |
| Orange-coloured plate for tanks | |
|
|
|
| Limited quantities |
1 L
|
|---|---|
| Excepted quantities |
E2
|
|
|
|
| Stowage category | |
|---|---|
| Stowage provisions | none |
| Segregation groups |
|
| Segregation provisions |
|
| Handling | none |
|
|
|
| Instructions |
|
|---|---|
| Special provisions | none |
| Instructions |
|
|---|---|
| Special provisions | none |
| Transport in large packagings is not permitted. |
| Portable tanks (UN tanks) | |
|---|---|
| Tank instruction | |
| Special provisions |
|
| Transport in bulk containers (BK containers) is not permitted. |
| Admissibility | forbidden |
|---|