Shortinfo ADN 2025
| BAM name (German) | Methylpropylether, technisch, p(50) <= 1,10 bar |
|---|---|
| BAM name (English) | Methyl propyl ether, technical, p(50) <= 1.10 bar |
| BAM name (French) | Éther méthylpropylique, technique, pv50 <= 1,10 bar |
| Aggregate state (under normal conditions) | liquid |
| BAM no. | 10952 |
| CAS no. | 557-17-5 |
|
|
|
| German | METHYLPROPYLETHER |
|---|---|
| English | METHYL PROPYL ETHER |
| French | ÉTHER MÉTHYLPROPYLIQUE |
| Transport status in dry cargo vessels | allowed |
|---|---|
| Transport status in tank vessels | forbidden |
|
|
|
| UN no. | 2612 |
|---|---|
| Class |
|
| Classification code |
|
| Packing group |
|
| Special provisions | none |
|
|
|
| Labels |
|
|---|---|
| Marks | |
|
|
|
| Limited quantities |
1 L
|
|---|---|
| Excepted quantities |
E2
|
| Limited quantity according to 1.1.3.6 | 3000 kg |
|
|
|
| Equipment |
|
|---|---|
| Bulk | forbidden |
| Ventilation |
|
| Provisions concerning loading, unloading and carriage | none |
|
|
|
| Transport in tank vessels is not authorized. |