UN 1268 Petroleum ether, flammable, b.p. <= 35 °C ADN 2025 (Shortinfo)
| BAM name (German) | Petrolether, entzündbar, Sdb. <= 35 °C |
|---|---|
| BAM name (English) | Petroleum ether, flammable, b.p. <= 35 °C |
| BAM name (French) | Éther de pétrole, inflammable, P.E. <= 35 °C |
| Aggregate state (under normal conditions) | liquid |
| BAM no. | 9448 |
| CAS no. | 8030-30-6 |
|
|
|
| German | ERDÖLDESTILLATE, N.A.G. |
|---|---|
| English | PETROLEUM DISTILLATES, N.O.S. |
| French | DISTILLATS DE PÉTROLE, N.S.A. |
| Transport status in dry cargo vessels | allowed |
|---|---|
| Transport status in tank vessels | allowed |
|
|
|
| UN no. | 1268 |
|---|---|
| Class |
|
| Classification code |
|
| Packing group |
|
| Special provisions | none |
|
|
|
| Labels |
|
|---|---|
| Marks | |
|
|
|
| Limited quantities |
500 ml
|
|---|---|
| Excepted quantities |
E3
|
| Limited quantity according to 1.1.3.6 | 300 kg |
|
|
|
| Equipment |
|
|---|---|
| Bulk | forbidden |
| Ventilation |
|
| Provisions concerning loading, unloading and carriage | none |
|
|
|
| Name and description | PETROLEUM DISTILLATES, N.O.S. or PETROLEUM PRODUCTS, N.O.S. | |
|---|---|---|
| Type of tank vessel | ||
| Cargo tank design | ||
| Cargo tank type | ||
| Cargo tank equipment | ||
| Opening pressure of the pressure relief valve/ high velocity vent valve | ||
| Maximum degree of filling of the cargo tank | ||
| Type of sampling device | ||
| Pump room below deck permitted | yes | |
| Temperature class | ||
| Explosion group | ||
| Anti-explosion protection required | yes | |
| Equipment required | ||
| Number of cones/blue lights | 1 | |
| Additional requirements |
,
|
|
| Remark: null | ||
|
|
||
| Name and description | PETROLEUM DISTILLATES, N.O.S. or PETROLEUM PRODUCTS, N.O.S. | |
|---|---|---|
| Type of tank vessel | ||
| Cargo tank design | ||
| Cargo tank type | ||
| Cargo tank equipment | ||
| Opening pressure of the pressure relief valve/ high velocity vent valve | ||
| Maximum degree of filling of the cargo tank | ||
| Type of sampling device | ||
| Pump room below deck permitted | yes | |
| Temperature class | ||
| Explosion group |
,
|
|
| Anti-explosion protection required | yes | |
| Equipment required | ||
| Number of cones/blue lights | 1 | |
| Additional requirements |
,
,
|
|
| Remark: null | ||
|
|
||