Shortinfo ADN 2025
| BAM name (German) | Methanol, wässerige Lösung, 2 % < Konz. <= 7 %, Flp. > 60 °C |
|---|---|
| BAM name (English) | Methanol, aqueous solution, 2 % < conc. <= 7 %, fl.p. > 60 °C |
| BAM name (French) | Méthanol, en solution aqueuse, 2 % < conc. <= 7 %, P.I. > 60 °C |
| Aggregate state (under normal conditions) | liquid |
| BAM no. | 3456 |
| CAS no. | (67-56-1) |
|
|
|
| not stated - not subject to this regulation |
| UN no. | |
|---|---|
| Class | |
| Classification code | |
| Packing group | |
| Special provisions | |
| Transport status in dry cargo vessels | Not subject to this regulation |
| Transport status in tank vessels | Not subject to this regulation |
|
|
|
| No data available |
| not stated - not subject to this regulation |
| Equipment | not stated - not subject to this regulation |
|---|---|
| Bulk | Not subject to this regulation |
| Ventilation | not stated - not subject to this regulation |
| Provisions concerning loading, unloading and carriage | not stated - not subject to this regulation |
|
|
|
| not stated - not subject to this regulation |