Shortinfo ADN 2025
| BAM name (German) | Trimethylamin, wässerige Lösung, Konz. <= 50 %, Sdb. <= 35 °C |
|---|---|
| BAM name (English) | Trimethylamine, aqueous solution, conc. <= 50 %, b.p. <= 35 °C |
| BAM name (French) | Triméthylamine, en solution aqueuse, conc. <= 50 %, P.E. <= 35 °C |
| Aggregate state (under normal conditions) | liquid |
| BAM no. | 10357 |
| CAS no. | (75-50-3) |
|
|
|
| German | TRIMETHYLAMIN, WÄSSERIGE LÖSUNG |
|---|---|
| English | TRIMETHYLAMINE, AQUEOUS SOLUTION |
| French | TRIMÉTHYLAMINE EN SOLUTION AQUEUSE |
| UN no. | 1297 |
|---|---|
| Class |
|
| Classification code |
|
| Packing group |
|
| Special provisions | none |
| Transport status in dry cargo vessels | allowed |
| Transport status in tank vessels | forbidden |
|
|
|
| Labels |
|
|---|---|
| Marks |
|
| Orange plate for tanks | |
|
|
|
| Limited quantities | No exemption according to the provisions of Chapter 3.4 possible |
|---|---|
| Excepted quantities |
E0,
No exemption according to the provisions of Chapter 3.5 possible
|
| Limited quantity according to 1.1.3.6 | 300 kg |
|
|
|
| Equipment |
|
|---|---|
| Bulk | forbidden |
| Ventilation |
|
| Provisions concerning loading, unloading and carriage | none |
|
|
|
| Transport in tank vessels is not authorized. |