Shortinfo ADN 2025
| BAM name (German) | Methanol, wässerige Lösung, 23 °C <= Flp. <= 60 °C, 7 % < Methanol <= 50 % |
|---|---|
| BAM name (English) | Methanol, aqueous solution, 23 °C <= fl.p. <= 60 °C, 7 % < Methanol <= 50 % |
| BAM name (French) | Méthanol, en solution aqueuse, 23 °C <= P.I. <= 60 °C, 7 % < méthanol <= 50 % |
| Aggregate state (under normal conditions) | liquid |
| BAM no. | 9632 |
| CAS no. | (67-56-1) |
|
|
|
| German | ALKOHOLE, ENTZÜNDBAR, GIFTIG, N.A.G. (Methanol, wässerige Lösung) |
|---|---|
| English | ALCOHOLS, FLAMMABLE, TOXIC, N.O.S. (Methanol, aqueous solution) |
| French | ALCOOLS INFLAMMABLES, TOXIQUES, N.S.A. (Méthanol en solution aqueuse) |
|
More transport document names are listed in Detailinfo
|
|
| UN no. | 1986 |
|---|---|
| Class |
|
| Classification code |
|
| Packing group |
|
| Special provisions |
|
| Transport status in dry cargo vessels | allowed |
| Transport status in tank vessels | allowed |
|
|
|
| Labels |
|
|---|---|
| Marks |
|
| Orange plate for tanks | |
|
|
|
| Limited quantities |
5 L
|
|---|---|
| Excepted quantities |
E1
|
| Limited quantity according to 1.1.3.6 | 3000 kg |
|
|
|
| Equipment |
|
|---|---|
| Bulk | forbidden |
| Ventilation |
|
| Provisions concerning loading, unloading and carriage | none |
|
|
|
| Name and description | ALCOHOLS, FLAMMABLE, TOXIC, N.O.S. | |
|---|---|---|
| Type of tank vessel | ||
| Cargo tank design | ||
| Cargo tank type | ||
| Cargo tank equipment | ||
| Opening pressure of the pressure relief valve/ high velocity vent valve | ||
| Maximum degree of filling of the cargo tank | 95 % | |
| Type of sampling device | ||
| Pump room below deck permitted | no | |
| Temperature class | ||
| Explosion group | ||
| Anti-explosion protection required | yes | |
| Equipment required |
,
,
,
,
|
|
| Number of cones/blue lights | 0 | |
| Additional requirements |
|
|
| Remark: null | ||
|
|
||
| Name and description | ALCOHOLS, FLAMMABLE, TOXIC, N.O.S. | |
|---|---|---|
| Type of tank vessel | ||
| Cargo tank design | ||
| Cargo tank type | ||
| Cargo tank equipment | ||
| Opening pressure of the pressure relief valve/ high velocity vent valve | ||
| Maximum degree of filling of the cargo tank | 95 % | |
| Type of sampling device | ||
| Pump room below deck permitted | no | |
| Temperature class | ||
| Explosion group |
,
|
|
| Anti-explosion protection required | yes | |
| Equipment required |
,
,
,
,
|
|
| Number of cones/blue lights | 0 | |
| Additional requirements |
,
|
|
| Remark: null | ||
|
|
||