Detailinfo UN Rec. 23rd rev. ed.
All topics
The BAM name is based on the "name and description" from the regulations and the IUPAC rules, but may be supplemented with further information so that significant differences between two dangerous goods data sets are apparent.
| Language | BAM name |
|---|---|
| German | n-Amylbutyrat, technisch, 23 °C <= Flp. <= 60 °C |
| English | n-Amyl butyrate, technical, 23 °C <= fl.p. <= 60 °C |
| French | Butyrate de n-amyle, technique, 23 °C <= P.I. <= 60 °C |
The aggregate state is given under normal conditions, i.e. at room temperature of 20 °C and normal pressure of 101.3 kPa.
| Aggregate state | |
|---|---|
| under normal conditions | liquid |
| during transport | liquid |
The formula describes the chemical composition of a substance.
| Formula |
C9H18O2
|
|---|
The BAM number is used to uniquely identify a substance or object in the BAM dangerous goods data pool.
| BAM no. | 12814 |
|---|---|
| CAS no. | 540-18-1 |
| EC no. | 208-739-2 |
| Index no. | |
| ZVG nos. |
510514
|
Transport document names
1
| English | AMYL BUTYRATES |
|---|
Instruction names
1
| English | AMYL BUTYRATES |
|---|
Synonyms
0
Synonyms for transport documents
20
| English | Amyl butyrate |
|---|---|
| German | Amylbutyrat |
| French | Butanoate de pentyle |
| German | Butansäure-n-amylester |
| German | Butansäure-n-pentylester |
| German | Buttersäure-n-amylester |
| German | Buttersäure-n-pentylester |
| French | Butyrate d'amyle |
| French | Butyrate de pentyle |
| English | Butyric acid n-amyl ester |
| French | Ester n-amylique de l'acide butanoïque |
| French | Ester n-amylique de l'acide butyrique |
| French | Ester n-amylique de l'acide éthylacétique |
| French | Ester n-pentylique de l'acide butanoïque |
| French | Ester n-pentylique de l'acide butyrique |
| French | Ester n-pentylique de l'acide éthylacétique |
| English | Pentyl butanoate |
| English | Pentyl butyrate |
| German | Pentylbutanoat |
| German | Pentylbutyrat |
INCI synonyms
0
Synonyms (not recommended)
0