Shortinfo IMDG-Code, Amdt. 42-24
| BAM name (German) | 1-Brom-3-methylbutan, 23 °C <= Flp. <= 60 °C |
|---|---|
| BAM name (English) | 1-Bromo-3-methylbutane, 23 °C <= fl.p. <= 60 °C |
| BAM name (French) | Bromo-1 méthyl-3 butane, 23 °C <= P.I. <= 60 °C |
| Aggregate state (under normal conditions) | liquid |
| BAM no. | 171 |
| CAS no. | 107-82-4 |
|
|
|
| German | 1-BROM-3-METHYLBUTAN |
|---|---|
| English | 1-BROMO-3-METHYLBUTANE |
| Transport status | allowed |
|---|---|
|
|
|
| UN no. | 2341 |
|---|---|
| Class |
|
| Subsidiary risks | |
| Packing group |
|
| Special provisions | none |
| Marine pollutant | |
| Environmentally hazardous | |
| EmS |
,
|
|
|
|
| Labels |
|
|---|---|
| Marks | |
| Orange-coloured plate for tanks | |
|
|
|
| Limited quantities |
5 L
|
|---|---|
| Excepted quantities |
E1
|
|
|
|
| Stowage category | |
|---|---|
| Stowage provisions | none |
| Segregation groups |
|
| Segregation provisions | none |
| Handling | none |
|
|
|
| Instructions |
|
|---|---|
| Special provisions | none |
| Instructions |
|
|---|---|
| Special provisions | none |
| Instructions |
|
|---|---|
| Special provisions | none |
| Portable tanks (UN tanks) | |
|---|---|
| Tank instruction | |
| Special provisions |
|
| Transport in bulk containers (BK containers) is not permitted. |
| Admissibility | forbidden |
|---|