Shortinfo IMDG-Code, Amdt. 42-24
| BAM name (German) | 1-Brom-3-methylbutan, entzündbar, Flp. < 23 °C |
|---|---|
| BAM name (English) | 1-Bromo-3-methylbutane, flammable, fl.p. < 23 °C |
| BAM name (French) | Bromo-1 méthyl-3 butane, inflammable, P.I. < 23 °C |
| Aggregate state (under normal conditions) | liquid |
| BAM no. | 4312 |
| CAS no. | 107-82-4 |
|
|
|
| German | ENTZÜNDBARER FLÜSSIGER STOFF, N.A.G. (1-Brom-3-methylbutan) |
|---|---|
| English | FLAMMABLE LIQUID, N.O.S. (1-Bromo-3-methylbutane) |
|
More transport document names are listed in Detailinfo
|
|
| Transport status | allowed |
|---|---|
|
|
|
| UN no. | 1993 |
|---|---|
| Class |
|
| Subsidiary risks | |
| Packing group |
|
| Special provisions |
|
| Marine pollutant | |
| Environmentally hazardous | |
| EmS |
,
|
|
|
|
| Labels |
|
|---|---|
| Marks | |
| Orange-coloured plate for tanks | |
|
|
|
| Limited quantities |
1 L
|
|---|---|
| Excepted quantities |
E2
|
|
|
|
| Stowage category | |
|---|---|
| Stowage provisions | none |
| Segregation groups | none |
| Segregation provisions | none |
| Handling | none |
|
|
|
| Instructions |
|
|---|---|
| Special provisions | none |
| Instructions |
|
|---|---|
| Special provisions | none |
| Transport in large packagings is not permitted. |
| Portable tanks (UN tanks) | |
|---|---|
| Tank instruction | |
| Special provisions |
|
| Transport in bulk containers (BK containers) is not permitted. |
| Admissibility | forbidden |
|---|