Shortinfo IMDG-Code, Amdt. 42-24
| BAM name (German) | Methanol, wässerige Lösung, 23 °C <= Flp. <= 60 °C, 7 % < Methanol <= 50 % |
|---|---|
| BAM name (English) | Methanol, aqueous solution, 23 °C <= fl.p. <= 60 °C, 7 % < Methanol <= 50 % |
| BAM name (French) | Méthanol, en solution aqueuse, 23 °C <= P.I. <= 60 °C, 7 % < méthanol <= 50 % |
| Aggregate state (under normal conditions) | liquid |
| BAM no. | 9632 |
| CAS no. | (67-56-1) |
|
|
|
| German | ALKOHOLE, ENTZÜNDBAR, GIFTIG, N.A.G. (Methanol, wässerige Lösung) |
|---|---|
| English | ALCOHOLS, FLAMMABLE, TOXIC, N.O.S. (Methanol, aqueous solution) |
|
More transport document names are listed in Detailinfo
|
|
| UN no. | 1986 |
|---|---|
| Class |
|
| Subsidiary risks |
6.1
|
| MARPOL | |
| Environmentally hazardous |
|
| Packing group |
|
| Special provisions |
|
| EmS |
,
|
| Transport status | allowed |
|
|
|
| Labels |
|
|---|---|
| Marks |
|
| Orange plate for tanks |
|
|
|
|
| Limited quantities |
5 L
|
|---|---|
| Excepted quantities |
E1
|
|
|
|
| Stowage category | |
|---|---|
| Stowage provisions | |
| Segregation groups | |
| Segregation provisions | |
| Handling | |
|
|
|
| Instructions |
|
|---|---|
| Special provisions | none |
| Instructions |
|
|---|---|
| Special provisions | none |
| Instructions | Transport in large packagings is not permitted. |
|---|---|
| Special provisions |
| Tank instruction | |
|---|---|
| Special provisions |
|
| Instructions |
|---|
| Admissibility | forbidden |
|---|
|
|