Shortinfo ICAO TI 2025-2026
| BAM name (German) | Erdöl, entzündbar, Sdb. <= 35 °C |
|---|---|
| BAM name (English) | Petroleum, flammable, b.p. <= 35 °C |
| BAM name (French) | Pétrole, inflammable, P.E. <= 35 °C |
| Aggregate state (under normal conditions) | liquid |
| BAM no. | 9444 |
| CAS no. | 8002-05-9 |
|
|
|
| English | Petroleum products, n.o.s. |
|---|---|
| Transport status in cargo aircrafts | allowed |
|---|---|
| Transport status in passenger aircrafts | allowed |
| State variations | |
|
|
|
| UN no. | 1268 |
|---|---|
| Class |
|
| Subsidiary risks | |
| Packing group |
|
| Special provisions |
|
| ERG code |
|
|
|
|
| Labels |
|
|---|---|
| Marks |
|
|
|
|
| Limited quantities | according to the provisions of chapter 3;4 no exemption is possible |
|---|---|
| Excepted quantities |
E3
|
| Packing instruction | |
|
|
|
| Cargo aircraft | |
|---|---|
| Instructions |
|
| Max. net quantity | 30 L |
| Passenger aircraft | |
| Instructions |
|
| Max. net quantity | 1 L |
| Transport in intermediate bulk containers (IBCs) is not permitted. |