Shortinfo ADR 2025
| BAM name (German) | Trimethylamin, wässerige Lösung, Konz. <= 50 %, Flp. < 23 °C, Sdb. > 35 °C |
|---|---|
| BAM name (English) | Trimethylamine, aqueous solution, conc. <= 50 %, fl.p. < 23 °C, b.p. > 35 °C |
| BAM name (French) | Triméthylamine, en solution aqueuse, conc. <= 50 %, P.I. < 23 °C, P.E. > 35 °C |
| Aggregate state (under normal conditions) | liquid |
| BAM no. | 10358 |
| CAS no. | (75-50-3) |
|
|
|
| German | TRIMETHYLAMIN, WÄSSERIGE LÖSUNG |
|---|---|
| English | TRIMETHYLAMINE, AQUEOUS SOLUTION |
| French | TRIMÉTHYLAMINE EN SOLUTION AQUEUSE |
| UN no. | 1297 |
|---|---|
| Class |
|
| Classification code |
|
| Packing group |
|
| Special provisions | none |
| Transport status | allowed |
|
|
|
| Labels |
|
|---|---|
| Marks |
|
| Orange plate for tanks |
|
|
|
|
| Limited quantities |
1 L
|
|---|---|
| Excepted quantities |
E2
|
| Limited quantity according to 1.1.3.6 | 333 L |
| Transport category | 2 |
|
|
|
| Packages | none |
|---|---|
| Bulk | forbidden |
| Loading, unloading and handling | none |
| Operation |
|
|
|
|
| Instructions |
|
|---|---|
| Special provisions | none |
| Mixed packing |
|
| Instructions |
|
|---|---|
| Special provisions | none |
| Instructions | Transport in large packagings is not permitted. |
|---|---|
| Special provisions |
| Tank instruction | |
|---|---|
| Special provisions |
|
| Tank code | |
|---|---|
| Special provisions | none |
| Instructions |
|---|
|
|
| Vehicle for tank carriage | |
|---|---|
| Tunnel restriction code | |
|
|
|