Shortinfo ADR 2025
| BAM name (German) | Cyanwasserstoff, Lösung in Alkohol, Konz. <= 45 %, Flp. < 23 °C |
|---|---|
| BAM name (English) | Hydrogen cyanide, solution in alcohol, conc. <= 45 %, fl.p. < 23 °C |
| BAM name (French) | Cyanure d'hydrogène, en solution alcoolique, conc. <= 45 %, P.I. < 23 °C |
| Aggregate state (under normal conditions) | liquid |
| BAM no. | 11101 |
| CAS no. | (74-90-8) |
|
|
|
| German | CYANWASSERSTOFF, LÖSUNG IN ALKOHOL |
|---|---|
| English | HYDROGEN CYANIDE, SOLUTION IN ALCOHOL |
| French | CYANURE D'HYDROGÈNE EN SOLUTION ALCOOLIQUE |
| Transport status | allowed |
|---|---|
| Tunnel restriction code | |
|
|
|
| UN no. | 3294 |
|---|---|
| Class |
|
| Classification code |
|
| Packing group |
|
| Special provisions |
|
|
|
|
| Labels |
|
|---|---|
| Marks |
|
| Orange-coloured plate for tanks | |
|
|
|
| Limited quantities | No exemption according to the provisions of Chapter 3.4 possible |
|---|---|
| Excepted quantities |
E0,
No exemption according to the provisions of Chapter 3.5 possible
|
| Limited quantity according to 1.1.3.6 | 0 L |
| Transport category | 0 |
|
|
|
| Packages | none |
|---|---|
| Loading, unloading and handling |
|
| Operation |
|
|
|
|
| Instructions |
|
|---|---|
| Special provisions | none |
| Mixed packing |
|
| Transport in intermediate bulk containers (IBCs) is not permitted. |
| Transport in large packagings is not permitted. |
| Portable tanks (UN tanks) | |
|---|---|
| Tank instruction | |
| Special provisions |
|
| ADR tanks | |
|---|---|
| Tank code | |
| Special provisions |
|
| Vehicle for tank carriage | |
|---|---|
| Tank vehicle | |
| Transport in bulk is not permitted. |
| Transport in bulk containers (BK containers) is not permitted. |