Shortinfo ADR 2025
| BAM name (German) | Trimethylamin, wässerige Lösung, Konz. <= 50 %, 23 °C <= Flp. <= 60 °C |
|---|---|
| BAM name (English) | Trimethylamine, aqueous solution, conc. <= 50 %, 23 °C <= fl.p. <= 60 °C |
| BAM name (French) | Triméthylamine, en solution aqueuse, conc. <= 50 %, 23 °C <= P.I. <= 60 °C |
| Aggregate state (under normal conditions) | liquid |
| BAM no. | 10359 |
| CAS no. | (75-50-3) |
|
|
|
| German | TRIMETHYLAMIN, WÄSSERIGE LÖSUNG |
|---|---|
| English | TRIMETHYLAMINE, AQUEOUS SOLUTION |
| French | TRIMÉTHYLAMINE EN SOLUTION AQUEUSE |
| UN no. | 1297 |
|---|---|
| Class |
|
| Classification code |
|
| Packing group |
|
| Special provisions | none |
| Transport status | allowed |
|
|
|
| Labels |
|
|---|---|
| Marks |
|
| Orange plate for tanks |
|
|
|
|
| Limited quantities |
5 L
|
|---|---|
| Excepted quantities |
E1
|
| Limited quantity according to 1.1.3.6 | 1000 L |
| Transport category | 3 |
|
|
|
| Packages |
|
|---|---|
| Bulk | forbidden |
| Loading, unloading and handling | none |
| Operation |
|
|
|
|
| Instructions |
|
|---|---|
| Special provisions | none |
| Mixed packing |
|
| Instructions |
|
|---|---|
| Special provisions | none |
| Instructions | Transport in large packagings is not permitted. |
|---|---|
| Special provisions |
| Tank instruction | |
|---|---|
| Special provisions |
|
| Tank code | |
|---|---|
| Special provisions | none |
| Instructions |
|---|
|
|
| Vehicle for tank carriage | |
|---|---|
| Tunnel restriction code | |
|
|
|