Shortinfo ADR 2025
| BAM name (German) | Methanol, wässerige Lösung, Konz. > 50 %, Flp. < 23 °C |
|---|---|
| BAM name (English) | Methanol, aqueous solution, conc. > 50 %, fl.p. < 23 °C |
| BAM name (French) | Méthanol, en solution aqueuse, conc. > 50 %, P.I. < 23 °C |
| Aggregate state (under normal conditions) | liquid |
| BAM no. | 3457 |
| CAS no. | (67-56-1) |
|
|
|
| German | METHANOL, LÖSUNG |
|---|---|
| English | METHANOL SOLUTION |
| French | MÉTHANOL EN SOLUTION |
| UN no. | 1230 |
|---|---|
| Class |
|
| Classification code |
|
| Packing group |
|
| Special provisions |
|
| Transport status | allowed |
|
|
|
| Labels |
|
|---|---|
| Marks |
|
| Orange plate for tanks |
|
|
|
|
| Limited quantities |
1 L
|
|---|---|
| Excepted quantities |
E2
|
| Limited quantity according to 1.1.3.6 | 333 L |
| Transport category | 2 |
|
|
|
| Packages | none |
|---|---|
| Bulk | forbidden |
| Loading, unloading and handling |
|
| Operation |
|
|
|
|
| Instructions |
|
|---|---|
| Special provisions | none |
| Mixed packing |
|
| Instructions |
|
|---|---|
| Special provisions | none |
| Instructions | Transport in large packagings is not permitted. |
|---|---|
| Special provisions |
| Tank instruction | |
|---|---|
| Special provisions |
|
| Tank code | |
|---|---|
| Special provisions |
|
| Instructions |
|---|
|
|
| Vehicle for tank carriage | |
|---|---|
| Tunnel restriction code | |
|
|
|