Shortinfo ADN 2025
| BAM name (German) | Erdöl, entzündbar, Sdb. <= 35 °C |
|---|---|
| BAM name (English) | Petroleum, flammable, b.p. <= 35 °C |
| BAM name (French) | Pétrole, inflammable, P.E. <= 35 °C |
| Aggregate state (under normal conditions) | liquid |
| BAM no. | 9444 |
| CAS no. | 8002-05-9 |
|
|
|
| German | ERDÖLPRODUKTE, N.A.G. |
|---|---|
| English | PETROLEUM PRODUCTS, N.O.S. |
| French | PRODUITS PÉTROLIERS, N.S.A. |
| Transport status in dry cargo vessels | allowed |
|---|---|
| Transport status in tank vessels | allowed |
|
|
|
| UN no. | 1268 |
|---|---|
| Class |
|
| Classification code |
|
| Packing group |
|
| Special provisions | none |
|
|
|
| Labels |
|
|---|---|
| Marks | |
|
|
|
| Limited quantities |
500 ml
|
|---|---|
| Excepted quantities |
E3
|
| Limited quantity according to 1.1.3.6 | 300 kg |
|
|
|
| Equipment |
|
|---|---|
| Bulk | forbidden |
| Ventilation |
|
| Provisions concerning loading, unloading and carriage | none |
|
|
|
| Name and description | PETROLEUM DISTILLATES, N.O.S. or PETROLEUM PRODUCTS, N.O.S. | |
|---|---|---|
| Type of tank vessel | ||
| Cargo tank design | ||
| Cargo tank type | ||
| Cargo tank equipment | ||
| Opening pressure of the pressure relief valve/ high velocity vent valve | ||
| Maximum degree of filling of the cargo tank | ||
| Type of sampling device | ||
| Pump room below deck permitted | yes | |
| Temperature class | ||
| Explosion group | ||
| Anti-explosion protection required | yes | |
| Equipment required | ||
| Number of cones/blue lights | 1 | |
| Additional requirements |
,
|
|
| Remark: null | ||
|
|
||
| Name and description | PETROLEUM DISTILLATES, N.O.S. or PETROLEUM PRODUCTS, N.O.S. | |
|---|---|---|
| Type of tank vessel | ||
| Cargo tank design | ||
| Cargo tank type | ||
| Cargo tank equipment | ||
| Opening pressure of the pressure relief valve/ high velocity vent valve | ||
| Maximum degree of filling of the cargo tank | ||
| Type of sampling device | ||
| Pump room below deck permitted | yes | |
| Temperature class | ||
| Explosion group |
,
|
|
| Anti-explosion protection required | yes | |
| Equipment required | ||
| Number of cones/blue lights | 1 | |
| Additional requirements |
,
,
|
|
| Remark: null | ||
|
|
||
| Name and description | PETROLEUM DISTILLATES, N.O.S. or PETROLEUM PRODUCTS, N.O.S. WITH MORE THAN 10% BENZENE | |
|---|---|---|
| Type of tank vessel | ||
| Cargo tank design | ||
| Cargo tank type | ||
| Cargo tank equipment | ||
| Opening pressure of the pressure relief valve/ high velocity vent valve | ||
| Maximum degree of filling of the cargo tank | ||
| Type of sampling device | ||
| Pump room below deck permitted | yes | |
| Temperature class | ||
| Explosion group | ||
| Anti-explosion protection required | yes | |
| Equipment required | ||
| Number of cones/blue lights | 1 | |
| Additional requirements | ||
| Remark: null | ||
|
|
||
| Name and description | PETROLEUM DISTILLATES, N.O.S. or PETROLEUM PRODUCTS, N.O.S. WITH MORE THAN 10% BENZENE | |
|---|---|---|
| Type of tank vessel | ||
| Cargo tank design | ||
| Cargo tank type | ||
| Cargo tank equipment | ||
| Opening pressure of the pressure relief valve/ high velocity vent valve | ||
| Maximum degree of filling of the cargo tank | ||
| Type of sampling device | ||
| Pump room below deck permitted | yes | |
| Temperature class | ||
| Explosion group |
,
|
|
| Anti-explosion protection required | yes | |
| Equipment required | ||
| Number of cones/blue lights | 1 | |
| Additional requirements |
|
|
| Remark: null | ||
|
|
||
| Name and description | PETROLEUM DISTILLATES, N.O.S. or PETROLEUM PRODUCTS, N.O.S. WITH MORE THAN 10% BENZENE, INITIAL BOILING POINT <= 60 °C | |
|---|---|---|
| Type of tank vessel | ||
| Cargo tank design | ||
| Cargo tank type | ||
| Cargo tank equipment | ||
| Opening pressure of the pressure relief valve/ high velocity vent valve | ||
| Maximum degree of filling of the cargo tank | 95 % | |
| Type of sampling device | ||
| Pump room below deck permitted | yes | |
| Temperature class | ||
| Explosion group | ||
| Anti-explosion protection required | yes | |
| Equipment required |
,
,
,
,
|
|
| Number of cones/blue lights | 1 | |
| Additional requirements |
|
|
|
|
||
| Name and description | PETROLEUM DISTILLATES, N.O.S. or PETROLEUM PRODUCTS, N.O.S. WITH MORE THAN 10% BENZENE, INITIAL BOILING POINT <= 60 °C | |
|---|---|---|
| Type of tank vessel | ||
| Cargo tank design | ||
| Cargo tank type | ||
| Cargo tank equipment | ||
| Opening pressure of the pressure relief valve/ high velocity vent valve | ||
| Maximum degree of filling of the cargo tank | 95 % | |
| Type of sampling device | ||
| Pump room below deck permitted | yes | |
| Temperature class | ||
| Explosion group |
,
|
|
| Anti-explosion protection required | yes | |
| Equipment required |
,
,
,
,
|
|
| Number of cones/blue lights | 1 | |
| Additional requirements |
,
|
|
|
|
||